Text Size
   
Словник Кундаліні Йоги PDF   E-mail
Автор: Administrator   
03.09.2011 08:53

Амріт Вела - дослівний переклад: "час амброзії". Це час за 2,5 години до світанку, у який ви найбільш чутливі до шепоту своєї Душі. У ці години ви можете найефективніше очистити свою підсвідомість від негативних звичок і потягів; ви можете з'єднатися зі святими і Вчителями всіх традицій. Це - найкращий час для Садхани (духовної практики).

Аура - одне з 10 тіл. Аура - магнітне поле енергії, яке оточує фізичне тіло і в якому містяться сім енергетичних центрів людини, звані "чакри". Сила Аури, вимірювана її сяйвом і радіусом, визначає життєву енергію та цілісність людини.

Бана - одяг, вигляд, зовнішній вигляд, який є відображенням особистості людини, її винятковості.

Вахе Гуру - мантра екстатичного переживання та перебування в Бозі. Це - Нескінченний Учитель Душі. Це - Гур мантра.

Г'ян мудра - найпоширеніша мудра для медитацій. Кінчики великих і вказівних пальців торкаються один одного. Ця мудра посилює знання, мудрість, здатність прораховувати наперед. Енергія вказівних пальців співвідноситься з Юпітером, втіленням таких якостей, як розширення, чутливість і спокій.

Десять тіл - ми всі - духовні сутності, які отримують досвід у людських тілах. Для того, щоб досвід міг бути отриманий, Дух має 10 тіл, або оболонок. Це: тіло Душі, три ментальних тіла (Негативний, Позитивний і Нейтральний уми), Фізичне тіло, Німб, Аура, Пранічне тіло, Тонке тіло, Сяйливе тіло. Кожне тіло має особливі характеристики, функції та сфери впливу.

Джаландхара бандха або Горловий (шийний) замок - основний з усіх замків. Він використовується практично у всіх пранаямах і медитаціях. Також застосовується, коли ви тримаєте затримку дихання на вдиху або видиху, якщо не вказано інше.

Джап Джі - священне писання або зібрання текстів, даних нам Гуру Нанаком.
У Джап Джі Сахіб описуються Космос, Душа, розум, виклики, з якими ми стикаємося в житті, причини наших дій. Джап Джі складається з 40 віршів і є джерелом багатьох мантр традиції Кундаліні йоги.
Джап Джі можна повторювати цілком або ж його окремі вірші.
Джапа - дослівно "повторювати". Це - усвідомлене, уважне, точне повторення мантри.

Дихання Вогню - одна з основних дихальних технік, використовуваних у Кундаліні йозі. Воно супроводжує різні пози і має безліч корисних ефектів. Дуже важливо досконало оволодіти технікою цього дихання, щоб виконувати його точно.

Золотий ланцюг Учителів - історично це - довгий ланцюг духовних Майстрів, які жили до нас. Практично - це тонкий зв'язок між свідомістю студента і Майстра, який має здатність проводити і зберігати енергію Вчення і технологію. Цей зв'язок дає змогу студенту відставити своє Его й обмеження вбік і діяти з відданістю вищій Свідомості та Вченню.

Іда - один із трьох головних енергетичних каналів (Наді). Енергія, що протікає по Іді, співвідноситься з диханням через ліву ніздрю і відображає Місячні якості - спокій, чутливість, холод і уяву. Іда співвідноситься з парасимпатичною нервовою системою, водночас не будучи її частиною. Йогін - той, хто досяг стану йоги (єдності). Йогін управляє полярностями і перевершує їх. Це той, хто практикує йогу і може керувати собою.

Крійя - дослівно - "закінчена дія". Крійя складається з послідовності поз, дихань, звуків, які всі разом працюють для досягнення певного стану. Кундаліні йога школи Йоги Бхаджана складається з крій - набору поз і йогічних технік, які використовуються для здійснення певного впливу на психіку, тіло й особистість.

Кундаліні йога - Радж йога, яка генерує життєву енергію в тілі, балансує розум і сприяє тому, щоб людина почула свою Душу. Вона використовується домовласниками, тобто людьми, які живуть у матеріальному світі, в сім'ї. Допомагає звільнити свідомість і швидко досягти чистоти. Четвертий Гуру сикхів - Гуру Рам Дас, був відомий як великий Радж Йогін. Він подарував це секретне в минулому знання всім людям.

Повільне глибоке дихання - одне з основних дихань у йозі. У ньому задіяний повний об'єм легенів.

Мантра - звуки або слова, які налаштовують і контролюють розум. "Ман" означає "розум". "Транг" - хвиля або рух розуму. Мантра - хвиля, повторення звуку і ритму, яке спрямовує або контролює розум. Коли ви повторюєте мантру, ви створюєте певну енергетичну форму за допомогою тиску на точки меридіанів у роті, значення слів, ритму, наад. Вірне вимовляння мантри активує нервову систему та мозок; дає змогу поміняти сприйняття навколишнього світу через зміну стану розуму.

Мудра - дослівно означає "печатка". Зазвичай це стосується положення рук, що використовується в медитаціях і вправах. Такі положення рук потрібні, щоб запечатати потоки енергії в тілі, склавши їх у певні схеми. Загалом поняття "мудра" може стосуватися замків і медитацій, які також запечатують енергетичні потоки.

Мулабандха - дослівно означає "кореневий замок". Цей замок регулярно використовують у практиці Кундаліні йоги. Він балансує Прану й Апану в Пупковому центрі, звільняє енергію, яка сприяє підняттю Кундаліні.

Наад - дуже тонкий внутрішній звук, що пронизує все. Це - безпосереднє вираження Абсолюту. У медитаціях він сприяє розширенню вашої свідомості. Нам - вираження ідентичності Сутності. Нам дарує ідентифікацію, форму, виражає те, що було тільки ароматом. Також може перекладатися як "слово".

Наді - канали або шляхи тонкої енергії. Сказано, що в людському тілі існує 72000 основних Наді.

Німб - одне з 10 тіл людини. Це - тонкий світний ореол, який проходить від вуха до вуха по лінії росту волосся. Він відображає стосунки людини з власною Душею. У Німбі записані можливості, доля та здоров'я людини. У жінок є другий Німб, що проходить від соска до соска.

Негативний розум - одне з Ментальних тіл. Це - найперший розум, який вмикається, щоб захистити нас. Він відповідає на запитання: "Чим це може мені нашкодити? Як це може обмежити або ж зупинити мене?" Також це ваша здатність говорити "ні", "стоп" чомусь або комусь, відмовлятися від чогось.

Нейтральний розум - найчистіший і часто найменш розвинений із трьох ментальних тіл. Він тверезо дивиться і виносить рішення. Він спостерігає і дарує вам ясність і чистоту. Воно - ваша інтуїція і здатність бачити свою мету і слідувати своїй долі. Це - ворота в усвідомленість.

Пандж Шабд - означає п'ять початкових звуків "С, Т, Н, М, А". Мантра "Са Та На Ма". Це - "атомарна" форма або наад мантри "Сат Нам". Вона використовується, щоб посилити інтуїцію, збалансувати півкулі головного мозку та вивести людину, яка втратила себе, на істинний Шлях її Душі.

Паван Гуру - дослівно "дихання Гуру". Це - перетворювальна мудрість, яка міститься в патернах дихання, особливо тих, що складаються в процесі проголошення наад, звуку мантри.

Пінгала - один із трьох основних каналів (Наді), якими протікають тонкі енергії в тілі. Вона співвідноситься з диханням через праву ніздрю і Сонячною енергією. Володіє якостями жару, дії, проектування. Співвідноситься із симпатичною нервовою системою, хоча, по суті, і не є її частиною.

Позитивний розум - одне з трьох ментальних тіл. Він розвиває, притягує, розширює, продовжує і допомагає. Він завжди ставить запитання: "Як це може мені допомогти? Як я можу використовувати це? Який позитивний бік цього?"

Прана - життєва сила, яка пронизує весь Всесвіт і задає рух. Це - дихання. Прана визначає форми і тенденції розуму.

Пранаяма - спеціальні дихальні техніки або вправи.

Пратьяхара - одна з 8 ступенів йоги. Означає співналаштування думок із Нескінченністю. Цитуючи Йоги Бхаджана: "Пратьяхара - контроль над розумом через припинення прив'язки до почуттів. Щастя вашого життя, яким ви дійсно хочете насолоджуватися, завжди всередині вас. Немає нічого більш справжнього, ніж ви всередині себе. Того дня, коли ви виявите Себе в собі, ви опануєте свій розум. У пратьяхарі ми обнуляємо все, так само як пранаяма приводить все до Нескінченності".

Проста поза - це проста, але стійка йогічна поза сидячи зі схрещеними ногами. Її потрібно виконувати усвідомлено, утримуючи хребет прямим, штовхаючи поперек трохи назад, щоб випрямити грудний відділ хребта.

Пупковий центр - чутлива ділянка у фізичному тілі, під пупком, яка зберігає й запасає життєву енергію, також у східній культурі відома як "Хара". Саме енергія Пупкового центру потрібна, щоб пробудити сплячу в основі хребта Кундаліні. Якщо у вас сильний Пупковий центр, значить багато життєвої енергії, сил і здоров'я.

Садхана - духовна практика. Практика йоги, медитацій та інших духовних вправ рано вранці.

Сат - тонка суть Нескінченності як такої; зазвичай перекладається як Істина.

Сат Нам - сутність, втілена у форму; Істинна ідентифікація. Коли використовується як привітання, означає: "Я вітаю Істину, якою є твоя Душа". "Сат Нам" - бідж-мантра, тобто насіння всього, що є.

Сушумна - один із трьох основних енергетичних каналів (Наді). Вона розташована в хребті і є місцем нейтральності, яким піднімається пробуджена Кундаліні. Коли мантра вібрує з Сушумни, вона набуває сили Душі та усвідомленості.

Сикхські Гуру - у сикхізмі є 10 Гуру, втілених у людських тілах, і один Гуру, втілений у святому писанні - Сірі Гуру Грантх Сахіб - Слові, що виходило від кожного з 10 Гуру. Потік Божественної мудрості записано в Сірі Гуру Грантх Сахіб, що є втіленням писань, вчення і слів Гуру, які жили протягом 200 років.

Сімран - глибока медитація, в якій згадується і перебуває всередині практикуючого без спеціальних зусиль Нам Нескінченності.

Сірі Гуру Грантх Сахіб - священне зібрання слів Гуру, а також святих суфіїв, мусульман та індуїстів. У ньому міститься вираження усвідомленості та Істини, отримані в стані повної єдності з Богом. Ці тексти написані Наад і є втіленням перетворювальної, рушійної сили та структури усвідомленості у своєму найвищому ступені духовної та потужної чистоти. Це - джерело багатьох мантр. Таттви - категорії Космічного порядку; частина реальності буття. Загалом існують 36 таттв. Кожна з них має свої власні правила та структури. Кінцеві 5 таттв називають грубими елементами, з яких складається весь матеріальний світ: земля, вода, вогонь, повітря та ефір.

Точка третього ока (точка Міжбрів'я) - 6 чакра або центр усвідомленості. Вона розташована на лобі між бровами. Співвідноситься з гіпофізом, будучи командним центром усього організму. Вона дарує інсайти, інтуїцію, розуміння значення і самої суті речей. З цієї причини точка Міжбрів'я є основною точкою фокусування погляду в Кундаліні йозі.

Уддіяна бандха (Діафрагмальний замок) - назва цього замку походить із санскриту і дослівно перекладається як "злітати". Коли застосовується цей замок, то енергія з нижньої частини живота піднімається вгору. Уддіяна бандха перетинає межу розум - тіло, стимулює потік пранічної енергії в центральному енергетичному каналі (Сушумні).

Діафрагмальний замок завжди виконується на затримці дихання на видиху.

Чакра - це слово означає "колесо". Зазвичай відноситься до семи основних енергетичних центрів, які розташовані вздовж хребта - від куприка до верхівки голови. Кожна чакра являє собою центр свідомості з певним набором цінностей, стосунків і дій.

Шабд - звук, особливо тонкий звук або звук, що вимовляється з усвідомленням. Це - якість випромінювання свідомості як такої. Якщо ви медитуєте з шабдом, він пробудить вашу усвідомленість.

Шабд Гуру - звуки, вимовлені Гуру; вібрації Нескінченної Сутності, які перетворюють вашу усвідомленість; слова Гуру, з яких складається Сірі Гуру Грантх Сахіб.

Шакті - творча сила і принцип буття як такого. Без неї ніщо не змогло б проявитися і розквітнути. Це - жіноче начало.

Шунья - стан розуму й усвідомленості, в якому его обнуляється або стає повністю нерухомим. Це - сила існування; основоположна якість Учителя Кундаліні йоги. Коли ви досягаєте Шуньї, тоді Бог піклуватиметься про вас. Не бажайте і не робіть нічого. З руками, складеними в Молитовну мудру, заперечуйте всі свої ідентифікації: "я не". Тоді Всесвіт працюватиме для вас.


Обновлено 29.12.2022 13:57